OFYR Grilovací ohniště

OFYR Grilovací ohniště
Proč mám můj kortenový OFYR jiný odstín, než OFYRy v brožuře?

Výrobky z kortenové oceli Corten jsou dodávány tak, že proces koroze již začal v době jejich dodání. Po dodání trvá dalších 6-12 měsíců, než se prvotní koroze promění v plně ochrannou vrstvu. Díky tomu se barva produktů může lišit.

Jaké dřevo je nejlepší použít?

Pro optimální uživatelský komfort doporučujeme používat uměle sušené nebo velmi suché dřevo s max. 20% vlhkostí, které pak bude méně kouřit při spalování. Kromě toho se vysušené a velmi suché dřevo mnohem snadněji zapaluje. Měli bychom používat tvrdší dřevo, protože měkčí dřevo, jako je např. bříza, hoří příliš rychle, což znamená, že je ho potřeba mnohem větší množství. Při použití tropického tvrdého dřeva buďte velmi opatrní - vytváří příliš velké množství tepla a při použití příliš velkého množství může způsobit deformaci varné plotnu. Nejlepší je bukové dřevo sušené v sušárně, protože se velmi dobře zahřívá a prohoří na uhlíky, které optimálně zahřejí varnou plotnu. Dubové dřevo preferujeme o něco méně, protože vyhoří na jemnější popel. Jasanové dřevo je dobrým kompromisem mezi bukem a dubem.

Jakou velikost polen bych měl použít?

Ideální velikost polen je kolem 10 x 30 cm. Nedoporučujeme používat větší kusy dřeva. Ty mají tendenci se rychle vznítit, ale obecně neshoří správně kvůli nedostatku místa pro kyslík v ohništi. Pro model 85 použijte menší polena, protože otvor plotny je o něco menší než u modelu 100.

Kolik dřeva potřebuji?

Na večerní vaření (4-5 hodin) budete potřebovat v průměru asi dvě tašky OFYR Wood Bag o objemu asi 50 litrů, v závislosti na venkovní teplotě a povětrnostních podmínkách.

Mohu použít dřevěné uhlí místo dřeva?

K ohřevu varné plotny lze použít dřevěné uhlí, plotna se však může méně zahřívat. Kombinace dřevěného ohně uprostřed a dřevěného uhlí kolem něj bude fungovat lépe. Kokosové brikety jsou námi preferovaný druh dřevěného uhlí. Oheň ale samozřejmě vytváří mnohem hezčí atmosféru než dřevěné uhlí!

Jaký je nejlepší způsob, jak zapálit oheň v OFYRu?

Polena naskládejte po dvou, jako byste stavěli hranici, pro menší kouřivost kůrou směrem ven. V OFYRu XL můžete postavit tři hranice, urychlíte tím ohřev plotny. Když do ohně přiložíte, bude dřevo obvykle chvíli kouřit, dokud se pořádně nerozhoří. Tomuto kouři lze do značné míry zabránit použitím OFYR Buffadoo Setu.

Jaký olej je nejlepší použít na vaření?

Pro vaření lze použít některý z druhů druh rostlinného oleje, protože má vyšší rychlost spalování. Při prvním zapálení je nejlepší použít olivový olej - má nižší rychlost spalování, a proto vám na plotně vytvoří pěkný hnědo-černý odstín. Po několika prvních použitích (2–3krát) můžete začít používat jiné typy olejů, jako je slunečnicový olej nebo podzemnicový olej, podle toho, co preferujete.

Jak mám poprvé použít svůj OFYR?

Při prvním zapálení je důležité rozdělat menší oheň zhruba na 30 minut, aby se varná plotna správně usadila. Při výrobě byl střed varné plotny mírně slisován tak, aby plotna měla sklon směrem dovnitř. Když se varná deska zahřeje, proohne se ještě o něco více. Pokud byste během prvního použití zapálili příliš velký oheň, mohlo by se stát, že se varná plotna prohne příliš. Proto je velmi důležité nepřehánět to s velikostí ohně.

Moje varná deska se vyboulila nahoru, co mám teď dělat?

V některých případech se může varná deska uprostřed vyboulit a tím se stát konvexní. To znamená, že ocel je nesprávně vylisována. Pokud k tomu dojde, kontaktujte prosím svého prodejce.

Jak mám plotnu připravit před prvním použitím?

Jakmile je plotna opravdu dobře rozehřátá, pokapejte ji olivovým olejem a potřete ji kuchyňskou utěrkou. Olivový olej se smísí s továrním olejem, umístěným na plotně z výroby. Po ohřátí je možné tento tovární olej snadno odstranit pomocí ocelové špachtle. Pokud se olivový olej nalije na plotnu za studena, to, co se uvolní, je lepkavá černá hmota, kterou nelze tak snadno odstranit. Po očištění plotny ji polijte dokola olivovým olejem. Poté očistěte plotnu špachtlí rovnou do ohně. Plotna bude za chvilku čistá a připravená k použití. Jednoduše ještě jednou pokapejte olivovým olejem a rozetřete a můžete začít vařit!

Na jakou teplotu se plotna ohřeje?

V závislosti na povětrnostních podmínkách a venkovní teplotě dosáhne varná plotna teploty až 300˚C na vnitřním okraji a asi 200˚C na vnějším okraji plotny.

Jak dlouho trvá, než se plotna ohřeje?

Venkovní teplota je důležitým faktorem pro dobu potřebnou ke správnému zahřátí varné plotny. Tato doba se může pohybovat od 25-30 minut na jaře a v létě do 45-60 minut na podzim a v zimě.

Potřebuji během vaření extra přívod vzduchu?

Není potřeba žádný další přísun vzduchu, dostatek vzduchu přichází shora otvorem ve varné pltoně.

Jaká je kapacita grilovacích ohnišť?

Varná plocha OFYRu je v každém případě větší ve srovnání s tradičními grily. Počet osob, které lze obsloužit, závisí na menu. Pro jednoduchá jídla, jako jsou hamburgery, klobásy, zelenina atd. vystačí plotna 85 pro 30-40 osob a plotna 100 pro 50-60 osob a XL pro 150-170 osob. Pokud chcete uvařit rozsáhlou večeři, o více chodech pak platí 10-12 osob na plotně velikosti 85 a 15-20 na plotně 100 a 30-40 na plotně modelů XL. Kapacita se také zvyšuje se zkušenostmi šéfkuchaře.

Proč vytvářet teplotní zóny?

Teplotní zóny lze použít k vytvoření teplejší a chladnější strany plotny. Teplejší stranu lze použít ke grilování například masa. Chladnější stranou lze grilovat například lososa nebo k udržování teploty již hotových pokrmů.

Jak mohu vytvořit teplotní zóny?

Když se dřevo změní na uhlí, můžete začít vytvářet teplotní zóny přesouvání uhlíků v ohništi. Plotna se více zahřeje tam, kde bude více žhavých uhlíků.

Jak vyčistím varnou plotnu?

Pokud na plotně zůstanou zbytky jídla, jednoduše je pomocí špachtle seškrábněte do ohně. Plotnu otírejte naolejovaným hadříkem a bude opět bez skvrn. Doporučujeme, abyste nedovolili, aby se vytvořila silná vrstva zbytků, protože bude pak těžké ji odstranit. Je lepší varnou desku často škrábat špachtlí. Pokud se přesto vytvořily silné vrstvy zbytků, položte na plotnu kostky ledu a seškrábněte je špachtlí a zbytky rychle zmizí.

Jak nejlépe uhasím ohěň?

Nejlepší způsob je nechat oheň vyhasnout. Z bezpečnostních důvodů mohou být plameny zakryty poklopem OFYR Snuffer. Oheň však může po použití OFYR Snufferu vyhasnout jen velmi pomalu, protože ohěň bude stále mít nějaký přívod vzduchu. Při zakrytí ohně pomocí OFYR Snuffer na delší dobu se uvnitř ohniště může vytvořit velké množství kouře. Při následném sejmutí poklopu OFYR Snuffer mohou náhle vzniknout velké plameny v důsledku náhlého přívodu vzduchu. Žhavý popel a dřevěné uhlí, které zbyly ze spáleného palivového dřeva, mohou být zakryty Snufferem, aby se zabránilo jejich vyfouknutí.

Jak naložit s popelem?

Po každém použití by měl být z ohniště odstraněn popel. Popel lze nejlépe odstranit za studena lopatkou a smetáčkem shora - bez demontáže plotny. U verzí Island a Storage se menší množství popela může dostat na strop podstavce pod kužel ohniště. Čas od času u těchto modelů sundejte plotnu a kužel ohniště, abyste tento popel mohli odstranit - umožníte tak správný odtok případné dešťové vody.

Jak zlikvidovat žhavý popel ihned po vaření?

Pokud je z jakéhokoli důvodu nutné zlikvidovat žhavé uhlíky ihned po vaření, je nejlepší následující postup. Pomocí tepelně odolných rukavic odstraňte žhavé uhlíky z kužele kovovou lopatkou a vložte žhavé uhlíky do prázdného zinkového kbelíku. Ten pak případně opatrně zalijte vodu, dokud se horký popel zcela neuhasí, a popel zlikvidujte tak, jak je povoleno podle místních předpisů. V žádném případě nelijte vodu do ohniště.

Údržba kužele ohniště

Aby se kužel ohniště neucpal, zvláště kvůli odtoku dešťové vody, odstraňte popel po každém použití. Když se popel namočí a zůstane v kuželu, mohou se na kortenových kuželech vytvořit úlomky rzi, u černých kuželů se může odloupnout barevný povlak.

Jak mám udržovat varnou desku?

Po vyčištění varné plotny je třeba nanést vrstvu rostlinného oleje, aby varná deska nezrezla. Lze použít i potah na pánve. Potah na pánve udrží povrch plotny dlouho mastný a rychle se neodpařuje. Ošetření varné desky potahováním je také jednodušší, když je varná plotna studená. Pokud není varná plotna delší dobu používána, doporučujeme ji každých 15-30 dní ošetřit olejem nebo potažením. Množství koroze velmi závisí na klimatu. Slaný, vlhký vzduch je samozřejmě mnohem horší než suchý vzduch.

Pokud používáte OFYR hodně, na plotně se vytvoří hladká vrstva karbonových zbytků, díky čemuž je použití mimořádně hladké a pohodlné. Čas od času se může tato vrstva sem tam odtrhnout. Když zjistíte, že se na některých místech odštípává, jednoduše vrstvu seškrábněte špachtlí a potřete novým olejem. Vrstva uhlíkových zbytků se tak bude postupně obnovovat.

Jak odstraním skvrny z kortenové základny?

Při vaření může stříkající olej vytvořit skvrny na podstavci. Z kortenových podstavců nelze tyto skvrny odstranit. Celou základnu z kortenové oceli však lze ošetřit olejem pomocí kuchyňské utěrky, takže skvrny nejsou vidět. Taková úprava způsobí, že celý základ bude tmavší.
Při dešti může z kortenového podstavce stékat lehce mastná voda, která může trvale zašpinit světlé kamenné nebo dřevěné povrchy.

Jak správně OFYR skladovat?

Griovací ohniště OFYR je možné ponechat venku po celý rok. Doporučuje se použít poklop pro ochranu plotny.

Pokud prší, mám si dělat starosti s vodou, která naplní kužel ohniště?

V kuželu modelů Classic je malý otvor na přímý odtok vody. U modelů Storage a Island voda protéká podstavcem díky dvoustěnné kontrukci. Modely PRO mají vyjímatlený popelník. Po vaření je vždy potřeba ohniště vyprázdnit, protože jinak případná dešťová voda neproteče.

Mohu nechat dřevěné bloky venku?

Dřevěné bloky se doporučuje skladovat uvnitř. Dřevo je přírodní produkt, a proto je citlivé na povětrnostní vlivy.

Mohu nechat keramické bloky venku?

Keramické bloky lze ponechat venku.

Můj černý model je poškozený, mohu to opravit?

Přestože je povlak modelů Black velmi silný, je vždy možné, že dojde k poškrábání. Ke každému griovacímu ohništi Black je proto zdarma dodávána opravná láhev, kterou lze použít k opravě drobných poškození laku.